حجم میوه خشک های انجمادی

میوه خشک های انجمادی یا اصطلاح عمومی آن پفکی حجم بسیار بالایی دارند اما این حجم بالا چطور بدست می آید؟

در خشک کردن مواد غذایی به روش فریزدرایر یا همان خشک انجمادی با توجه به عمل تصعیدی که صورت میگیرد آب میوه کاملا یا دقیق تر 99% از بین میره یا حذف میشه. به همین دلیل محصول خروجی کاملا خشک و بدون آب است. شاید بپرسید خواص چی ؟

میوه خشک با خواص کامل میوه

خیر، خواص کاملا سر جای خودش باقی میماند. در اصل مولکول های میوه که دارای خواص هستند برای همیشه باقی میمونن. حالا شما فرض کنید یه میوه که 90% اون آب هست وقتی که ما این 90% رو حذف میکنیم پس 90% وزنش هم کم میشه. یعنی یک کیلو میوه در خروجی 100 گرم محصول خشک انجمادی به ما میده!

اما شگفتی اینجاست که حجم میوه کم نمیشه. یعنی شما 90% وزن رو کمتر دارید ولی حجم به اندازه تازه هست. به عنوان مثال شما یک کیلو توت فرنگی تازه رو در نظر بگیرید حالا این را اسلایس کنید. باز هم حجم اون رو در نظر بگیرید حالا در خروجی همین حجم رو در نظر بگیرید با وزن یک دهم یا همان صد گرم.

پس صد گرم توت فرنگی فریزدرایر به اندازه یک کیلو توت فرنگی تازه حجم دارد!

بنابراین به این نکته همیشه توجه کنید که شما در هر وعده به اندازه چند عدد میوه تازه میوه خشک میخورید. بعضی از ما فکر میکنیم میگیم خب 10 گرم یا 20 گرم میوه خشک خوردم این خیلی زیاد نیست اما اینطور نیست. این مقدار به اندازه 150 تا 250 گرم میوه تازه است. معمولا میوه خشک انجمادی به دلیل خوش خوراک بودنش شامل زیاده روی در مصرف هم می شود پس به این نکته توجه کنید!

اما حجم همه میوه خشک های فریز درایر شبیه به هم نیست بعضی از آنها حجم کمتری دارند و بعضی حجم بیشتری دارند. مثلا از پر حجم ها میتونم از توت فرنگی بگم. یک کیلو اون تقریبا توی یه بسته پلاستیک بزرگ جا میشه.

Picture1

حجم فقط یک کیلو توت فرنگی فریز درایر

واقعا حجم این محصول آدم رو شگفت زده میکنه. همینطور این حجم، این محصول رو بسیار کاربردی در موارد تزئین و همینطور مناسب مهمانی ها و دورهمی ها برای جلب توجه بیشتر کرده است.

از دیگر میوه های پر حجم خشک انجمادی میتونیم سیب رو مثال بزنیم که با ظاهر بسیار خیره کننده ایی که دارن حجم ظرف پذیرایی تونو پر میکنن. سیب علاوه بر حجم بسیار زیادی که داره بافت بسیار پفکی و جذابی هم داره!

سیب خشک شده به روش فریزدرایر (انجمادی)

معمولا برش های سیب در روش انجمادی به دو صورت گرد و خربزه ای هست که برش خربزه ای معمولا پرطرفدار تر هست که حجم خروجی هم بیشتر هست در برش خربزه ایی.

همینطور که در بالا کمی هم اشاره کردم برش میوه تاثیر در حجم خروجی میوه خشک پفکی میذاره. ما بعضی از این میوه هارو نمیتونیم برش بدیم و باید کامل خشک کنیم مثل بلک بری …

مزایا و معایب 

اما مزایا و معایب حجم زیاد چی میتونه باشه. از مزایای اون اینه که چون برای درست کردن یه شیرینی و شکلات یا دسر که معمولا از این میوه خشک زیاد استفاده میشه ما میتونیم حجم بیشتر و چشم گیرتری رو به مخاطبمون نشون بدیم. 

مثلا توت فرنگی یا بلک بری با حجم بیشتر یا مثلا برای پر نشون دادن حجم ظرف پذیراییتون با یه مقدار کم، تصور کنید فقط 30 گرم توت فرنگی یک ظرف متوسط رو میتونه پر کنه. یا 50 گرم اون یک ظرف بزرگ رو پر میکنه.

حمل و نقل این نوع میوه خشک

یکی دیگر از بعدهایی که باید به آن نگاه کنیم در ضمینه حمل و نقل است. حمل و نقل این نوع میوه خشک به دلیل وزن کم حسن محسوب می شود. ولی به دلیل حجم زیاد نیاز به فضای بیشتری در حمل آن داریم. مثلا اگر یک تن میوه خشک معمولی را با یک وانت حمل کنیم. یک تن میوه خشک فریزدرایر را با یک کامیون باید حمل کنیم.

ولی از طرفی وزن کم آن است که مخصوصا در حمل هوایی این نکته حائز اهمیت است. در اصل یکی از دست آوردهایی که دانشمندان در پی آن بودند همین اهمیت وزن محصول خشک بوده که زمانی که فضا نوردان به فضا سفر میکردند و نیاز بود که مواد غذایی ماندگاری طولانی مدت و وزن کمی به لحاظ کم شدن مشکلات ارسال داشته باشند، از این روش استفاده شد. 

از دیگر معایب که البته شاید عیب، که با یک تحلیلی که در ادامه میگم واقعا عیب نیست، این حجم زیاد و وزن کم این ذهنیت را برای عموم به وجود می آورد که این محصول، محصول گرانی است. مثلا شاید با خود بگویید من انقدر پول بدهم فقط برای 50 گرم محصول. اما اگر شما به این توجه داشته باشید که محصولی که میخرید تماما خواص است و بابت آب پولی نمیدهید، شاید به این نتیجه برسید که این محصول آنچنان گران هم نیست.

 ضمن اینکه محصولی را تهیه میکنید که کاملا با بهترین روش دنیا به دست آمده روشی که تمامی سازمان های غذا و دارو معتبر آن را تایید کرده اند. همینطور محصولی بدون مواد افزودنی و کاملا ارگانیک در اختیار دارید. حالا باید بگویم که این محصول نه تنها گران است بلکه بهترین و پربازده ترین هزینه ای است که برای آنان که به سلامتی خود و زیبایی زندگی علاقمندند بسیار مناسب است…   

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *